Půjčka na směnku, na co si dát pozor

Nabízím půjčky na směnku, přesně tak vypadá celá řada nabídek na půjčky na internetu. Na co si ale u půjčky na směnku dávat pozor a jak nenaletět podvodníkovi?

Co je to směnka?

Směnka je cenný papír. Jako takový musí splňovat určité formální náležitosti. U směnky nezáleží na formě. Směnka klidně může být napsána i na slupce od banánu a stále to bude platná směnka. To hlavní co musí směnka obsahovat je jen několik základních údajů. Hlavní je, aby zde bylo jasně uvedeno, že se jedná o směnku. Dále nesmí chybět uvedení částky, místa a data kde bude směnka splatná. Také musí být uvedeno, kdo je vystavitelem nebo příjemcem směnky. Další údaje už nejsou potřeba. Pokud nějaký údaj chybí, je směnka neplatná.

Riziko směnky

Mezi hlavní rizika spojená se směnkou patří to, že v případě nezaplacení, se věřitel může ihned obrátit na soud a ten automaticky ukládá povinnost do 3 dnů zaplatit. Pokud ani pak nezaplatíte, věřitel se může ihned obrátit na exekutora. To je výhoda pro věřitele, protože směnku je možné vymáhat mnohem rychleji než klasickou smlouvu o půjčce nebo úvěru.

Dalším rizikem směnky je její zbytečné zneužívání. Mnoho finančních společností si na směnkách buduje svůj byznys, Nutí lidi podepisovat nevýhodné směnky, a jakmile nezaplatí, ihned vše řeší soudem a exekucí. Tím se navyšuje celková dlužná částka a z toho tyto firmy profitují. Už předem kalkulují s tím, že alespoň část klientů jim směnku nezaplatí a oni tak vydělají na exekuci.