Problémový nájemníci vám dokážou udělat ze života peklo. Zatočte s nimi jednou pro vždy!

Pronájmem bytu či domu si v současnosti přivydělává velká část lidí, kteří si však často neuvědomují, jaké problémy jim může tento způsob přivýdělku způsobit. V ideálním světě by komunikace mezi pronajímatelem a nájemníkem probíhala hladce. Jelikož ale v takovém světě bohužel nežijeme, musí se pronajímatelé často potýkat s problémovými nájemníky, kteří jim svojí nezodpovědností a arogancí dokážou způsobit nemalé škody.

Obezřetní buďte již při samotném podpisu smlouvy

V České republice přibývá lidí, kteří pronajímají svůj dům či byt. S tímto způsobem přivýdělku či rovnou podnikáním však přichází celá řada problémů a nepříjemností, s nimiž je třeba počítat. Najde se totiž poměrně hodně nájemníků, kteří neplatí svůj nájem nebo své finanční problémy přenesou i na vlastníka pronajímaného bytu či domu.

Pokud se vám tedy „podaří“ svůj byt či dům pronajmout problémovému nájemníkovi, je možné, že vám nejen nebude platit nájemné, ale zároveň ohrozí váš majetek exekucí. V takovém případě může dojít k tomu, že exekutor zabaví některé vybavení bytu.

Zajímavý článek:  Půjčka na směnku, na co si dát pozor
Problémový nájemníci vám dokážou udělat ze života peklo. Zatočte s nimi jednou pro vždy!
Problémový nájemníci vám dokážou udělat ze života peklo. Zatočte s nimi jednou pro vždy!

Předejít tomu můžete pouze řádným prověřením každého zájemce, díky čemuž můžete zjistit, zda je na jeho jméno vedena exekuce či dokonce insolvenční řízení – vše si lze prověřit prostřednictvím Insolvenčního rejstříku či Centrální evidence exekucí. Každopádně vztah nájemníka k bytu a jeho vybavení lze upravit i smluvně, s čímž vám může pomoci například notář či advokát.

V případě exekuce nájemníka řešte situaci bez zbytečných odkladů

Jestliže jste již podepsali smlouvu s někým, kdo si prochází exekucí, je namístě ihned jednat. Prvním krokem je prokázání vlastnictví vybavení bytu, což lze provést kupní smlouvou či fakturou, kde je obvykle uvedeno jméno kupujícího. Pokud se vám nepodaří vlastnictví doložit, je vysoká pravděpodobnost, že exekutor zařadí některé vybavení do soupisu.

Poslední možností je podání žaloby o vyloučení věci ze soupisu, která nemusí být vždy úspěšná. Lepší je tedy raději problémům předcházet a nájemníky si vždy prověřovat. Důležitým krokem je také pořízení veškeré dokumentace o vlastnictví vybavení bytu či domu. Takové dokumenty navíc můžete použít při prokazování hodnoty vybavení v případě jejich poškození, což bohužel není nic ojedinělého.

Zajímavý článek:  Ověřená pujcka na smenku bez poplatku

Případným neplatičům se braňte již s předstihem

Nájemníci neplatiči jsou noční můrou každého pronajímatele, která se často stává skutečností. Běžně se tedy můžete setkat s nájemníky, jež s vámi přestanou komunikovat a nebudou ochotni zaplatit dohodnuté nájemné. I v tomto případě lze problémům předcházet podepsáním kvalitní nájemní smlouvy a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti.

S jeho pomocí můžete nesplacenou částku vymáhat ihned a nečekat na rozhodnutí soudu. Nájemník se navíc této povinnosti nemůže vyhnout ani rychlým vyhlášením osobního bankrotu. Notář či exekutor vám může pomoci i se zápisem skutečného stavu vybavení, při jehož poškození bude muset nájemník uhradit veškeré náklady.