Exekuce nemovitosti aneb jak nepřijít o střechu nad hlavou

Stát se to může každému z nás. Půjčíte si peníze, poctivě splácíte a najednou se stane několik nešťastných událostí, které mohou za to, že nejste schopni splácet. Začne vyjednávání, které často končí v exekučním procesu. Dlužná částka přitom nemusí být velká a už můžete ijít o střechu nad hlavou díky exekuci. Co to je exekuce nemovitosti a jak probíhá si řekneme níže.

Co to je exekuce nemovitosti?

Vykonávací řízení, tak by se jednoduše dala popsat exekuce. Principem exekuce je získat dlužnou částku od dlužníka ve prospěch věřitele. Nejdříve však probíhá samotný proces soudního řízení. Na jeho základě je pak nařízena exekuce. Tu provádí exekutor, který je pověřen státem.

Jaké věci zabavuje exekutor?

Exekutor se nejčastěji soustředí na dražší věci. Nejčastěji to jsou elektrospotřebiče a elektronika. Existuje i nařízení, kdy exekutor nesmí zabavit věci, které jsou důležité pro osobu v exekučním řízení. Patří sem například věci, které slouží jako zdroj obživy – počítač pro programátora či sada nožů pro kuchaře.

Zajímavý článek:  Půjčka na směnku

Exekuce nemovitosti a její možnosti

Exekuce nemovitosti je další možností, jak vykonat nařízení soudu. Tento postup je však posledním řešením. Mnohem dříve se exekutor snaží získat částku pomocí zablokování bankovního účtu dlužníka. V případě, že částka na účtu nepokryje dlužnou částku, přichází na řadu exekuce nemovitosti.
První krok je připravení návrhu. Ten schvaluje určený soud. Poté co jej schválí, exekutor informuje dlužníka dopisem. I v případě, kdy si dlužník nevyzvedne dopis, se považuje za doručený.

Jak postupovat, když je nařízena exekuce nemovitosti

Prvním krokem je spojení se s exekutorem. Oslovte jej i v případě, že nemůžete dlužnou částku uhradit. Budete tak informováni v čas o postupech exekuce. Exekuce nemovitosti přechází do stádia dražby. Ta je oznámena na určeném portálu a je veřejná. Nemovitosti určené do dražeb z exekuce jsou obvykle prodávány za dvě třetiny tržní ceny.
Cena je určena za pomoci znalce, který vypracuje posudek na danou nemovitost. Znalce určuje exekutor. V případě, že prodej exekuce nepokryje celou dlužnou částku, exekuce nadále pokračuje.

Zajímavý článek:  Jak fungují nebankovní půjčky Ostrava
Nenechte si exekuce nemovitosti přerůst přes hlavu

V případě, že nastane situace kdy nejste schopni splácet své závazky, začněte jednat v čas. Exekuce nemovitosti není rána z čistého nebe a trvá poměrně dlouho, než je na vás vypsána. Je tedy dobré začít řešit své závazky včas.

POZOR: Je-li exekuce nařízena máte 15 dnů od doručení dopisu na odvolání ke krajskému soudu. Jakmile propásnete svoji šanci, exekuci nelze zabránit.

Nenechávejte tedy vše na poslední chvíli a začněte včas jednat. Vyhnete se tak zbytečným problémům, které souvisí s již započatou exekucí.

Co to je exekuce nemovitosti a jak probíhá?
wolfields / Pixabay