Nezaměstnanost opět vzrostla

Pokud máte stálé zaměstnání, ba i pokud máte stálou brigádu, můžete se v dnešní době považovat za šťastlivce. Jak jsme se v takové situaci vůbec ocitli? Kam až může tato nepříjemná situace dojít?

Jak na tom právě teď jsme

Podle hodnot naměřených ministerstvem práce a sociálních věcí se hodně přes půl milionu lidí u nás může označovat za nezaměstnané. 97% z toho jsou lidé od 15 do 64 let. Jen v červenci počet nezaměstnaných občanů vzrostl o 0,2% a to až na hranici 7,5%, což je v tomto roce nejvyšší naměřená hodnota růstu! Co očekávat od doby, kdy na jedno volné místo připadá více než tucet zájemců?

Zajímavý článek:  Banka vs. nebankovní společnost – kde vám půjčí rychleji a levněji?

Co vede k tak vysokým procentům nezaměstnanosti

Statistické údaje jednoznačně uvádí, že hlavní příčinou nárůstu nezaměstnaných u nás je především velký počet absolventů – v minulém školním roce jich ze škol vyšlo dokonce necelých 30 000, což je nejvyšší počet za posledních 8 let. Dalším, neméně podstatným, důvodem je bezesporu klesající počet nabízených pracovních míst, pouze kolem 40 000. Ovšem čísla, potvrzující narůstající počet uchazečů, mluví jasně – tato místa jednoznačně nestačí a to svědčí o velice špatném ekonomickém systému v naší republice, který není schopný zabezpečit pracovní místa pro více lidí. Čísla ale nenarůstají jen kvůli přílivu absolventů, započítat můžeme i zaměstnance, jimž nebyl prodloužen pracovní poměr.

Jak se bude situace nadále vyvíjet

Nikoho asi nemůže překvapit fakt, že se naše situace jednoznačně nebude vyvíjet lépe, ba právě naopak. Analytici počítají s dalším nárůstem nezaměstnanosti během několika příštích měsíců – na samý prozatímní vrchol bychom si podle jejich tvrzení měli sáhnout na začátku roku 2014 – očekávaný nárůst uchazečů o zaměstnání na úřadech práce je až na 600 000 lidí. Dobrou zprávou tedy zůstává pouze to, že se podniky během roku 2014 chystají vytvářet nová pracovní místa.