Nevíte, co je to refinancování půjčky? Kdy této možnosti využít?

Refinancování půjček může značně ulehčit vašemu rodinnému rozpočtu. Než se dostaneme k tomu, kdy je vhodné k refinancování přikročit, vysvětlíme si, oč vlastně jde. Refinancování stávajících půjček je poskytnutí nové půjčky, kdy se všechny sloučí pouze do jednoho úvěru. Rovněž dochází ke změně věřitele půjčky a sjednání nových podmínek.

Ve většině případů dochází k refinancování z pohnutky dlužníka. Primárním cílem je získání výhodnějších podmínek. Ať už se jedná o nižší úrok, snížení splátky či prodloužení doby splatnosti. V některých případech je dokonce možné získat refinancovanou půjčku ve vyšší částce a přijít tak ještě i k určité hotovosti. Kdy se vyplatí vyměnit drahý úvěr za výhodnější nabídku, bude předmětem dnešního příspěvku.

Zajímavý článek:  Bankovní vs. nebankovní půjčky v Ostravě?

Co vše lze refinancovat

Refinancovat lze nejen hypotéka, ale i jakákoliv jiná půjčka, se kterou nejste spokojení z mnoha různých důvodů. Ať už je to vysoký úrok, krátká doba splatnosti, vysoká měsíční splátka. Refinancování se netýká pouze bankovního sektoru, ale i nebankovních půjček, které mnohdy nemívají přívětivé podmínky.

Kdy se refinancování vyplatí

Doporučeno je refinancovat spíše půjčky střednědobého až dlouhodobého charakteru. U krátkodobých půjček pozbývá refinancování smysl, jelikož než se nadějete, budete mít půjčku splacenou. V případě zájmu pak můžete požádat o další.

Tip pro čtenáře: Dejte si pozor na případný negativní zápis v registru

Jaká je zkušenost z praxe

Mnoho klientů se rozhodne pro refinancování půjčky v okamžiku, když zjistí, že by jinde mohli dosáhnout na lepší – výhodnější podmínky. Znamená to, že současný úvěr nahradí novým, většinou také u nového věřitele. Ovšem refinancovat lze také u stejné společnosti či banky, kde již nějaký úvěr/y čerpáte. Rozhodujícím krokem, zda k refinancování přistoupit je zjištění, zda společně s úvěrem získáme výhodnější podmínky. Menší úrok, nižší splátku, delší dobu splatnosti a další výhody.

Zajímavý článek:  Kontokorent aneb cesta z finančních problémů

Na co si dát při refinancování pozor

Rozhodně dávejte pozor, aby vaše úroková sazba nebyla fixována k určitému pevnému období. Hypoteční úvěry se vyplatí refinancovat jen s ukončením fixace úrokové sazby. V opačném případě by nový úvěr nemusel být tak výhodný, jelikož byste museli uhradit poměrně vysokou pokutu. Vždy si nejdříve ověřte, jestli je možné předčasné splácení vaší půjčky. Pokud je předčasné splacení možné v plné výši zdarma, tak vám při refinancování nevznikají žádná rizika a lze se pro něj rozhodnout kdykoliv.